Job Content Marketer

Loc de munca (Bucuresti) la Beans United

Publicat pe 17 aprilie

Daca intelegi inbound marketingul si iti place sa creezi diverse forme de continut care sa genereze rezultate reale, ai facut deja primul pas. In calitate de Content Marketer, vei fi responsabil(a) de realizarea si implementarea strategiei de continut pentru clientii agentiei.

Responsabilitati:

  • sa realizeze strategia de continut in functie de nevoile consumatorilor (Buyer Personas) si etapa in care se afla in procesul de achizitie
  • sa creeze conceptul de comunicare in social media si sa interactioneze in retelele sociale
  • sa scrie ghiduri, ebook-uri si whitepaper-uri pentru industrii diferite
  • sa colaboreze cu designerii pentru realizarea grafica a continutului
  • sa creeze scriptul video si sa colaboreze cu specialistul in productie video pentru realizarea continutului video
  • sa dezvolte continut pentru lead nurturing sau avansarea leadurilor in procesul de achizitie (email)
  • sa scrie articole de blog optimizate pentru motoarele de cautare
  • sa urmareasca indicatorii de performanta ai continutului (timpul de vizualizare, CTR, bounce rate, etc)
  • sa raporteze rezultatele obtinute (vizite, leaduri, clienti)

Cerinte:

  • sa aiba experienta necesara pentru a intelege modelul de business al clientului si ceea ce ii determina pe consumatori sa devina clienti
  • sa inteleaga rolul content marketingului in filosofia de inbound marketing
  • sa aiba o gandire creativa si in acelasi timp structurata pentru exprimarea clara a conceptelor
  • sa fie un bun cercetator, sa caute sa inteleaga domeniul de activitate despre care scrie
  • sa aiba experienta in crearea diferitelor tipuri de continut (blog, comercial, whitepaper, ebook, video, grafica, etc)
  • sa inteleaga indicatorii de peformanta ai continutului si sa stie sa foloseasca sistemele de analytics pentru imbunatatirea rezultatelor
  • sa cunoasca tehnicile editoriale specifice continutului online, formatarea textului, fluenta discursului, etc
  • sa fie un bun comunicator nu doar in scris ci si in relatiile publice, sa fie activ in comunitatile online si retele sociale, pentru a-si putea amplifica mesajul

De ce sa lucrezi la Beans United

  1. Suntem prima agentie de Inbound Marketing din Romania, devenind in 2018 partener Hubspot Platinum. Implementam metodologia Hubspot folosita la nivel international de peste 11 500 de companii: Attract (atragerea vizitatorilor), Convert (convertirea vizitatorilor in leaduri), Close (inchiderea leadurilor in clienti) si Delight (transformarea clientilor in ambasadori de brand).
  2. Avem clienti curajosi, care au inteles ca marketingul nu mai inseamna impingerea unui mesaj intruziv catre prospecti iar viitorul marketingului inseamna INBOUND. In portofoliul de clienti se numara Volvo Cars, RE/MAX, Step IT Academy, Leo Pharma, Idea Bank, Ana Hotels, Safefleet, etc
  3. Vei beneficia de training pentru alinierea experientei tale la filosofia de inbound marketing. Vei obtine o certificare internationala in inbound marketing

Pentru a aplica, trimite-ne CV-ul tau impreuna cu portofoliul.

Maxim 3MB, doar pdf, doc, docx. Alta extensie?
Sunt de acord