Job Manager Vanzari Clienti

Loc de munca (Brasov) la E.ON

Publicat pe 20 octombrie

Responsabilităţi:

  • Asistenţă si consultanţa activă pentru întărirea loialităţii clienţilor B2B existenţi :
  • Convingerea clientului asupra avantajelor unui parteneriat pe termen lung;
  • Evaluarea nevoilor şi comportamentului clienţilor în stabilirea prioritară a oportunităţilor de vânzare (riscul transferului către alţi furnizori de gaz sau electricitate);
  • Cunoaşterea clienților existenți /​potențiali din zona în care-​şi desfăşoară activitatea, dezvoltarea relațiilor de business cu aceștia
  • Cunoaşterea mediului competitiv existent
  • Evaluarea importanţei strategice şi a potenţialului de vânzări a unui client;
  • Pe baza rezultatelor analizei, folosirea cu obiectiv (necontractuală) a instrumentelor de vânzări (de ex. vizite la client, consultaţii din legislația specifică din domeniul energeti
  • Atragerea de clienţi noi B2B:
  • Implementarea strategiei si a planului de vânzări pentru achiziția de noi clienți business
  • Anticiparea şi identificarea oportunităţilor de vânzări, a potenţialului de piaţă;
  • Monitorizarea şi coordonarea internă şi externă a tuturor măsurilor necesare pentru executarea procesului de vânzare;
  • Încheierea contractelor de furnizare gaze /​electricitate şi soluţii de consultanţă energetică:
  • Dezvoltarea de soluţii de vânzare inovative, competitive, rapide şi complexe; întocmirea unor contracte cu formulări adecvate;
  • Dezvoltarea ofertelor, negocierea şi finalizarea procesului de vânzare;
  • Colaborarea cu funcțiile de suport în cadrul diviziei Vânzări şi interdepartamental în cadrul companiei.

Cerinţe:

  • Studii medii sau studii superioare în curs de finalizare sau finalizate. Specializarea în domeniile tehnic, economic sau juridic reprezintă avantaj.
  • Minim 2 ani experienţă practică în vânzări.
  • Cunoaşterea limbii engleze constituie un avantaj.
  • Cunoştinţe MS Office.
  • Bune abilităţi de negociere şi prezentare;
  • Spirit antreprenorial/​motivare puternică;
  • Abilităţi analitice şi conceptuale bune;
  • Disponibilitate de a călători, deţinerea unui carnet de conducere, categoria B;

Ce oferim:

  • Pachet salarial atractiv;
  • Bonus de performanţă;
  • Tichete de masă;
  • Asigurare privată de sănătate;
  • Pensie facultativă;
  • Prima de vacanţă.
  • E.ON se angajează să asigure egalitatea de șanse și promovează în mod activ diversitatea, egalitatea și flexibilitatea.
Maxim 4MB, doar pdf, doc, docx. Alta extensie/marime?